Oswoić chorobę

Wspracie dla dzieci z chorobami przewlekłymi i ich rodziców

Choroba nie kończy się w momencie jej remisji lub wyleczenia.

O sukcesie terapii świadczy powrót dziecka do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie lub jego normalne funkcjonowanie pomimo istnienia choroby!

OSWOIĆ CHOROBĘ - WSPARCIE DLA RODZICÓW

Choroba przewlekła dziecka to nie wyrok. Nie musi również oznaczać, rezygnacji z marzeń o szczęśliwym życiu rodzinnym. Wymaga jednak poświęcenia czasu i uwagi, by zadbać o jego potrzeby.

By wspierać Was drodzy rodzice w staraniach o lepsze życie waszych dzieci z chorobami przewlekłymi, nasz zespół przygotowuje narzędzia, takie jak publikacje, książeczki, czy materiały edukacyjne. Dzięki temu będziecie mogli świadomie wspierać psychologicznie i emocjonalnie swoje dzieci w walce z chorobą.

Jak rozmawiać z dzieckiem o chorobie?
Poradnik dla rodziców

Jest to “koło ratunkowe”, dla rodziców, które pomoże, w szczerych rozmowach nie tylko na temat choroby, diagnostyki czy terapii, ale również związanych z nimi uczuciami i emocjami.

OSWOIĆ CHOROBĘ - POMOC DLA DZIECI

Mamy świadomość, że choroba przewlekła to dla dziecka nie tylko obciążenie fizyczne, lecz również psychiczne i emocjonalne. Stres związany z bólem, strachem i izolacją pozostawia trwały ślad.
By dziecko obciążone chorobą mogło normalnie żyć i funkcjonować w społeczeństwie potrzebna jest, nie tylko właściwie dobrana terapia, lecz także odpowiednie wsparcie emocjonalne i psychologiczne.
Tworzymy narzędzia, by pomagać dzieciom w trudnej walce z chorobą. Są one dostosowane do różnych grup wiekowych, z uwzględnieniem umiejętności postrzegania rzeczywistości oraz ich potrzeb.

Kącik z książkami — oswajamy chorobę

Znajdziecie tu recenzje książek dla dzieci, które tłumaczą w ciekawy i przystępny sposób procesy związane z chorobą i jej leczeniem. Pomogą oswoić się z pobytem w szpitalu i czekającymi na dziecko zabiegami. Pokażą również, jak można sobie radzić z emocjami, które towarzyszą chorobie, a także uczą, czym jest akceptacja.

“Mój młodszy brat” to książka przybliżająca temat zespołu Downa

„Mam na imię Zuzanna. Jestem już w pierwszej klasie. (…), a młodszy brat Antoś jest w przedszkolu, ale innym niż moje stare przedszkole, bo ma zespół Downa i musi mieć specjalną opiekę.” Zespół Downa oczami starszej siostry „Mój młodszy brat” to książka, opowiadająca przeżycia dziewczynki, która ma brata z zespołem Downa. Bohaterka o imieniu Zuzanna …

“Mój młodszy brat” to książka przybliżająca temat zespołu Downa Read More »

>
Myszka Marcelina Bajka onkologiczna

Myszka Marcelina – Bajka Onkologiczna

„Marcelina trafiła na „Onkologiczny Oddział dla Małych Myszek”. Nie za bardzo wiedziała, co to znaczy „onkologiczny”, ale pomyślała, że to coś związanego z ekologią. Onkologia i ekologia brzmiały jakoś tak podobnie, a poza tym na ścianach korytarzy i sal na całym oddziale był namalowany piękny kwitnący ogród.” Bajka terapeutyczna „Myszka Marcelina” to bajka terapeutyczna, mająca …

Myszka Marcelina – Bajka Onkologiczna Read More »

>

Co zrobi Frania? AKCEPTACJA

„Czasem jeszcze bawiłam się z Konradem. Niektóre jego zwyczaje wydawały mi się dziwne, ale też sporo nas łączyło.”  Co zrobi Frania – trzy opowiadania o akceptacji Co zrobi Frania to nowa seria Barbary Supeł, autorki znanej z cyklu książek o Jadzi Pętelce. Bohaterką serii jest pięcioletnia, tytułowa Frania. Na szczególną uwagę, zasługuje pozycja: Co zrobi …

Co zrobi Frania? AKCEPTACJA Read More »

>
Żółte kółka. Mam na imię Inna

Żółte kółka. Mam na imię Inna

„Kiedy Inna dostała przezwisko, mogła wejść do naszej bandy. Powiedzieliśmy jej to na przerwie i bardzo się ucieszyła. Bo Inna cieszyła się ze wszystkiego – że Kulka dał jej miętusa, że Strzałka pokazała jej świetlicę, że Wiewióra wyszła z nią na boisko. Inna była jak moja młodsza siostra Zuzia, tylko że Zuzia jest jeszcze przedszkolakiem.” …

Żółte kółka. Mam na imię Inna Read More »

>

Oswoić demona choroby

Bunt przeciw chorobie to nie walka z nią, to walka z samym sobą. Buntujemy się przeciw swojemu ciału, przez które czujemy się słabsi i gorsi niszcząc przez to siebie. Nie mogąc pozbyć się ograniczeń wynikających z choroby, popadamy we frustrację i depresję, które osaczają nas z każdej strony. Świadomość i akceptacja, a nie ślepy bunt …

Oswoić demona choroby Read More »

>

O, choroba – Boguś Janiszewski

„Czasem jest tu naprawdę mnóstwo roboty. Nie wiadomo, w co ręce włożyć. I wtedy potrzebujemy wsparcia. Żeby ten człowiek zatroszczył się o swoje zdrowie. Zajął się swoją chorobą.” Zanim przeczytałam książkę: „O, choroba”, wiele już o niej słyszałam. Wiedziałam, że taka jest, ale wcale nie miałam zamiaru jej czytać. Jej specyficzne ilustracje mnie skutecznie do …

O, choroba – Boguś Janiszewski Read More »

>

Nasza wiedza
i doświadczenie

Nasz zespół tworzą osoby z różnorodnym doświadczeniem i wiedzą nie tylko teoretyczną, lecz również praktyczną. Do współpracy zapraszamy również rodziców oraz małych pacjentów.