Ola, Franek i Gucio Gluten. Bezglutenowa lektura obowiązkowa

Ola, Franek i Gucio Gluten

„Olę bolał brzuch, a jej mamę serce. Kiedy córka zasnęła, rodzice usiedli w salonie. Hania powiedziała mężowi o diagnozie lekarza.

– Nasza córka do końca życia będzie na specjalnej diecie! A ja nawet nie wiem, na czym ta dieta polega!”

Lektura obowiązkowa dla wszystkich dzieci będących na diecie bezglutenowej

„Ola, Franek i Gucio Gluten. Bezglutenowa lektura obowiązkowa” to historia pewnej rodziny, której spokój został zburzony, kiedy rodzice otrzymali diagnozę o chorobie córki. Okazało się, że dziewczynka choruje na celiakię i od tej pory będzie musiała być na diecie bezglutenowej. Na początku całej rodzinie nie jest łatwo przyzwyczaić się do nowej sytuacji, ale dzięki wsparciu innych ludzi wszyscy szybko uczą się żyć z celiakią.

Książka o tym, jak ważne jest wsparcie

Pozycja ta poza tym, że opowiada historię rodziny, w której dziecko choruje na celiakię, moim zdaniem jest także o tym, jak ważne w procesie oswajania choroby jest wsparcie. W tej opowieści jedna z głównych bohaterek, czyli mama chorującej na celiakię Oli otrzymuje od lekarza ulotkę oraz zapewnia jej wsparcie od innej matki, która także mierzy się na co dzień z celiakią i dietą bezglutenową. Dzięki temu zarówno Ola jak i rodzice widzą, że nie są sami i, że życie z chorobą wcale nie jest takie trudne, a produkty bezglutenowe mogą być naprawdę pyszne!

Książka powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Osób z Celiakią

Książka powstała z inicjatywny Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. Napisała ją Monika Oworuszko, autorka serii książek edukacyjnych dla dzieci o zdrowym odżywianiu. Natomiast ilustracje wykonała Anna Kaszuba-Dębska, malarka, graficzka, ilustratorka i projektantka książek dla dzieci i dorosłych.