Zdrowa psychika w chorobie
Jak dbać o swoje zdrowie psychiczne, gdy chorujesz fizycznie
Cześć. Jeśli tu jesteś, znaczy to najpewniej, że żyjesz z niełatwą chorobą. Może masz niewydolne nerki, może łuszczycę, RZS, SM, WZJ, cukrzycę, raka, epilepsję, chorobę rzadką, ... tego nie wiemy. Ale wiemy, że każda choroba może obciążać psychikę. Jeśli więc chcesz wzmocnić swoją psychikę, zyskać większy spokój, akceptację, lub szukasz ulgi od cierpienia, jesteś w dobrym miejscu.
NASZ PROGRAM
"ZDROWA PSYCHIKA W CHOROBIE"
JEST DLA CIEBIE.
WARSZTATY, KONSULTACJE, WYDARZENIA
Skorzystaj z warsztatów, grup wsparcia i konsultacji indywidualnych ze specjalistkami z Fundacji Ludzie i Medycyna.
No posts found!
WIEDZA
W tej sekcji znajdziesz materiały, dzięki którym zyskasz wiedzę o tym, jak sobie radzić z chorobą.
TERAPIA ACT – JAK MOŻE POMÓC W CHOROBIE
Od lat szukam metod, sposobów i rozwiązań, które są pomocne w sytuacji choroby. Jednym z najlepszych, jakie dotąd odkryłam jest podejście terapeutyczne ACT, czyli Terapia Akceptacji i Zaangażowania.
>OBRAZ CHOROBY – JAK WAŻNE JEST TO, CO MYŚLISZ O CHOROBIE
Choroba w Twoim ciele i choroba w Twoich myślach to dwie różne rzeczywistości.
>PRAKTYKA
Przed Tobą ćwiczenia, zadania i narzędzia, dzięki którym będziesz radzić sobie lepiej.
„Hello, Human!” – TEN BOT NAUCZY CIĘ PODSTAW CBT
Czasem słyszę od osób z chorobami przewlekłymi: "najlepsza rzecz, jaką zrobiłam/em to psychoterapia", "jeśli miałabym coś komuś polecać - poznaj podstawy CBT i naucz ich swoich bliskich!". Sprawdziłam, czy można nauczyć się technik CBT (terapii poznawczo-behawioralnej) poprzez relację z botem w aplikacji.
>NEWSLETTER
Zostaw nam swój email.
Raz na miesiąc dostaniesz od nas treści,
które będziesz mogła wykorzystać do poprawy jakości Twojego życia z chorobą.
Zdrowa psychika
w chorobie
Tutaj dowiesz się więcej o programie:
Jest to program zdrowia psychicznego dla osób chorych fizycznie na choroby przewlekłe, stworzony przez Fundację Ludzie i Medycyna na podstawie osiągnięć naukowych z zakresu psychologii zdrowia (zwłaszcza opieramy się na modelu wzrostu osobistego w chorobie przewlekłej) oraz badań naukowych dotyczących interwencji pomocowych (zwłaszcza sięgamy po metodę ACT, czyli terapii akceptacji i zaangażowania – jednego z nurtów trzeciej fali terapii poznawczo-behawioralnych).
Chcemy, aby ten program był samopomocowy – aby każda osoba z chorobą fizyczną mogła po przejściu przez niego pomóc sama sobie: wzmocnić siły psychiczne, poradzić sobie z cierpieniem, rozpoznać swoje myśli, lepiej zrozumieć swoją psychikę w chorobie, rozszerzyć repertuar własnych strategii radzenia sobie, zwiększyć odporność psychiczną, lepiej funkcjonować na co dzień, doświadczyć wzrostu osobistego w chorobie.
Gdy przejdziesz przez ćwiczenia, zdobędziesz takie narzędzia i sposoby radzenia sobie, po które będziesz mogła/mógł sięgać w przyszłości.
Program składa się z działań edukujących i wspierających; można skorzystać z niego całkowicie bezpłatnie. Jedynie niektóre uzupełniające warsztaty i praktyki są odpłatne.
Możesz z niego korzystać według proponowanej przez nas kolejności zadań i ćwiczeń lub też wybierać fragmenty, z którymi chcesz pracować.
Program składa się z trzech elementów, które przenikają się i uzupełniają wzajemnie:
EDUKACJA
Teksty, grafiki, podcast, wideo – tworzymy je, aby pokazać, czym jest zdrowie psychiczne w chorobie i na czym polega dbanie o własną higienę psychiczną.
PRAKTYKA SAMODZIELNA
W naszej bazie ćwiczeń i zadań znajdziesz konkretne instrukcje, które pomogą Ci przejść przez proces odnajdywania własnych sił psychicznych w chorobie, dzień po dniu.
KURSY, WARSZTATY
Organizujemy też warsztaty i kursy grupowe oraz prowadzimy konsultacje indywidualne, aby zwiększyć motywację do zmiany i wzmocnić nowe umiejętności.
-> jeśli żyjesz z chroniczną chorobą fizyczną, np. łuszczycą, cukrzycą, niewydolnością nerek, RZS, SM, rakiem, chorobą rzadką, epilepsją lub inną chorobą,
-> jeśli choroba lub jakiś jej aspekt znacząco wpływają na Twoje życie, np. utrudniają funkcjonowanie społeczne, nadmiernie obciążają trudnymi myślami lub emocjami, wpływają na wygląd lub sprawność w sposób, który trudno Ci zaakceptować,
-> jeśli szukasz sposobów, jak wzmocnić swoją psychikę w chorobie, aby pomagała Ci, a nie przeszkadzała,
-> jeśli szukasz programu, opartego na wiedzy naukowej,
-> oraz programu praktycznego, czyli takiego, w którym nauczysz się nowych umiejętności do wprowadzenia w swoje życie,
TAK, wówczas nasz program jest dla Ciebie:)
Z programu możesz skorzystać na każdym etapie choroby: zarówno po diagnozie, jak i gdy żyjesz z chorobą od wielu lat. Doświadczenie choroby to droga, na której co jakiś czas spotykasz nowe wyzwania i trudności i potrzebować możesz nowych umiejętności.
Jeden z najtrudniejszych etapów choroby to moment pomiędzy pierwszymi objawami a postawieniem diagnozy oraz krotko po diagnozie. Nie wszystkie osoby będa gotowe, by wziąc udzział w programie i przez niego przejść. Naturalne jest wówczas to, że ktoś odpycha od siebie myśl o chorobie, co ma funkcję ochronną. Ale skoro jesteś na tej stronie, najprawdopodobniej ta reakcja Ciebie nie dotyczy.
Tak. Jeśli doświadczasz silnego kryzysu psychicznego, przechodzisz przez epizod depresji klinicznej lub masz stany lękowe – najlepszym pomysłem jest poszukać indywidualnej pomocy psychoterapeuty lub lekarza psychiatry.
Program nie zastąpii psychoterapii. Może być traktowany jako program rozwojowy, wzmacniający zdrowie psychiczne, pomocny w sytuacjach doświadczania trudnych emocji i myśli, w tym obniżony nastrój, gorsze funkcjonowanie społeczne, lecz nie w stanach klinicznych, takich jak depresja, stany lękowe, inne.
Program w całości oparty jest na koncepcjach i badaniach naukowych z zakresu psychologii zdrowia, w szczególności: -> transakcyjna koncepcja stresu Lazarus, Folkman; -> zdroworozsądkowy model zdrowia i choroby Leventhal; -> koncepcja wzrostu posttraumatycznego Tedeschi i Calhoun; -> koncepcja dobrostanu Seligman; -> koncepcja dot. emocji pozytywnych Fredricsson; a także wielu innych.
Tworząc go opieraliśmy się na modelu wzrostu osobistego w chorobie przewlekłej prof. Marleny Kossakowskiej, który integruje powyższe kocepcje.
Przy tworzeniu ćwiczeń do praktyki własnej oraz interwencji psychologicznych, podstawami dla nas był model poznawczo-behawioralny, z uwzględnieniem tzw. trzeciej fali CBT.
Korzystaliśmy także ze wskazówkek dla praktyków zawartych m.in. w pracach: „Bycie w chorobie”, “Dobre życie z ciężką chorobą. Wzrost osobisty w chorobach przewlekłych.”.
Większa część programu jest bezpłatna: wszystkie treści edukacyjne oraz instrukcje i plany ćwiczeń i zdań do pracy samodzielnej udostępniamy za darmo, na otwartych licencjach. Ponadto bezpłatnie dostajesz nasz newsletter, odcinki podcastu oraz bazę przydatnych lektur, filmów, kontaktów.
Działania odpłatne w programie to: warsztaty, kursy, szkolenia oraz indywidualne konsultacje psychologiczne.
Aby skorzystać z programu warto zapisać się na newsletter (już niedługo) oraz śledzić kanały social media Fundacji, gdzie będziemy informować o starcie kolejnych etapów programu: nowych publikacjach, ćwiczeniach oraz naborze do udziału w warsztatach i kursach.
Program tworzy Zespół projektowy w Fundacji Ludzie i Medycyna: Anna Charko, Alicja Sekret.
Anna Charko:
Psycholożka kliniczna i zdrowia, pacjentka. Założyła Fundację Ludzie i Medycyna.
Jako psycholożka wspiera pacjentów chorujących fizycznie w dążeniu do dobrego życia mimo choroby. Prowadzi na SWPS zajęcia z empatycznego projektowania. Prowadzi podcast ludzie i medycyna. Koordynowała projekty Fundacji: Kartki na złe okoliczności, Rozmawianie o śmierci cię nie zabije.
Alicja Sekret:
Coach zdrowia, trenerka komunikacji i wystąpień publicznych, pomysłodawczyni i liderka projektu Pacjenci Pacjentom Fundacji Ludzie i Medycyna. Od 2016 roku projektuje i prowadzi warsztaty wsparcia w metodzie coachingowej dla pacjentów onkologicznych. Ukończyła szereg treningów coachingowych, m.in. z zakresu coachingu symbolu (coachingu w piaskownicy©), podejścia prowokatywnego, czy NVC (komunikacja konstruktywna). Certyfikuje się w metodzie Dialog Motywujący. Pacjentka i samorzeczniczka onkologiczna, członkini zarządu fundacji Ludzie i Medycyna.
W trakcie jego tworzenia i doskonalenia i rozwijania chcemy angażowac do współpracy licznych psychologów klinicznych i zdrowia, psychotraumatologów, psychoonkologów oraz – jak zawsze w naszych projektach – samych pacjentów i pacjentki.
ETAP 1: powstają treści edukacyjne i ćwiczenia do kroków 1, 2 i 3: luty/marzec/kwiecień 2022.
ETAP 2: przygotowujemy pierwszy kurs online: nabór rusza ok. połowy kwietnia 2022.
DALSZE ETAPY: rozwijamy program, wzbogacamy jego treści i prowadzimy więcej warsztatów i kursów.