Źródła

Informacja w sieci to supermoc!

To nie choroba wyklucza. To nieumiejętne radzenie sobie z nią. Informacja jest tu kluczowym elementem – może stać się sojusznikiem lub wrogiem.

Projekt Źródła

Wiele osób, gdy dowiaduje się o chorobie, sięga od razu po Internet.  Znajdują tam informacje różne: pewne i niepewne, budzące nadzieję i rodzące strach, sprzeczne ze sobą, a co najważniejsze: w takiej liczbie, że trudno je wchłonąć. 

Jak korzystać z Internetu w chorobie, aby nie zrobić sobie krzywdy, a pomóc? – to pytanie zadaliśmy sobie w Fundacji Ludzie i Medycyna. Naszą odpowiedzią jest projekt „Źródła”.

Mapa Krytycznego Myślenia

„Mapa” to nasze pierwsze działanie w projekcie.

Chcemy – wspólnie z osobami chorymi, medykami i popularyzatorami nauki – ułatwić poruszanie się w natłoku informacji w Internecie w czasie choroby, zwłaszcza krótko po diagnozie.

 

Jak to zrobimy? Zbierzemy dobre praktyki, wskazówki i rady, a także największe problemy.

 

Na ich podstawie powstanie „Mapa”, która będzie podnosić kompetencje osób chorych w zakresie krytycznego myślenia i odsiewania wartościowych informacji od szkodliwych i bezużytecznych.

Warsztaty współtworzenia 13.05.2023

Przyjdź na warsztaty i podziel się swoimi sposobami na szukanie informacji w Internecie – chcemy usłyszeć historie sukcesów i historie porażek. 

Mapa Krytycznego Myślenia w Chorobie będzie efektem działania w ramach inkubatora „Włącznik Innowacji Społecznych” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER). Oś priorytetowa: IV. Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, Działanie: 4.1 Innowacje społeczne.

Partnerzy

Spotkajmy się poczas warsztatów współtworzenia. Wypełnij ankietę - odezwiemy się mailem.

Klauzula informacyjna – przetwarzanie danych osobowych w projekcie Źródła: PDF.

Kto tworzy ten projekt

Helena Butkiewicz

chemiczka
pacjentka

Helena jest doktorką nauk chemicznych i pracuje na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. W wolnych chwilach wyżywa się artystycznie na tablecie graficznym, koszulkach i wszystkim co wpadnie jej w ręce. Prywatnie właścicielka czterech adopciaków: trzech świnek morskich i psa.
W LiM kieruje projektem Źródła.  Korzystając ze swoich doświadczeń chce pomagać innym pacjentom i ich bliskim.

Magda Bogdanowicz

Pacjentka, przyszła psycholożka

Wielbicielka muzyki filmowej, fantastyki i gór
Anna Charko portret fot. Agata Steifer

Anna Charko

PSYCHOLOŻKA KLINICZNA I ZDROWIA PRAKTYCZKA ACT
pacjentka

Założyła Fundację Ludzie i Medycyna, by móc na cały etat z ciekawością przyglądać się doświadczeniu pacjentów. Prowadzi podcast ludzie i medycyna oraz koordynuje projekty “Kartki na złe okoliczności” i “Rozmawianie o śmierci cię nie zabije”. Prowadzi indywidualne sesje dla Pacjentek „Moje dobre życie z chorbą”. Uczy studentów SWPS projektowania rozwiązań dla zdrowia, opartych na badaniach. Naukowo zajmuje ją psychosomatyka i body-mind science oraz temat innowacji pacjentów. Trenuje pływanie, szyje.

Katarzyna Sadura

wolontariuszka, pacjentka

Z zawodu geolog i hotelarz, z praktyki specjalistka w firmie telekomunikacyjnej. Z wyboru fanatyczna słuchaczka audiobooków i muzyki. Pacjentka od zawsze bo los tak chciał. Chcę wykorzystać własne doświadczenia w chorobie aby ułatwiać życie innym pacjentom. Uwielbiam chodzić do teatru i na koncerty. W wolnych chwilach zajmuję się rękodziełem.