Projekt Źródła

Informacja w sieci to supermoc!

To nie choroba wyklucza.
To nieumiejętne radzenie
sobie z nią. Informacja
jest tu kluczowym elementem
– może stać się sojusznikiem
lub wrogiem.

Projekt Źródła

Wiele osób, gdy dowiaduje się o chorobie, sięga od razu po Internet.  Znajdują tam informacje różne: pewne i niepewne, budzące nadzieję
i rodzące strach, sprzeczne ze sobą, a co najważniejsze: w takiej liczbie, że trudno je wchłonąć. 
Jak korzystać z Internetu w chorobie, aby nie zrobić sobie krzywdy,
a pomóc? – to pytanie zadaliśmy sobie w Fundacji Ludzie i Medycyna. Naszą odpowiedzią jest projekt „Źródła”.

Mapa Krytycznego Myślenia

„Mapa” to nasze pierwsze działanie w projekcie.
Chcemy – wspólnie z osobami chorymi, medykami i popularyzatorami nauki – ułatwić poruszanie się w natłoku informacji w Internecie w czasie choroby, zwłaszcza krótko po diagnozie. Jak to zrobimy? Zbierzemy dobre praktyki, wskazówki i rady, a także największe problemy. Na ich podstawie powstanie „Mapa”, która będzie podnosić kompetencje osób chorych w zakresie krytycznego myślenia i odsiewania wartościowych informacji od szkodliwych i bezużytecznych.
Ilustracja

Pobierz, sprawdź, korzystaj!

Już jest! Z dumą pragniemy zaprezentować Wam efekt naszej wspólnej pracy: mini-poradnik w formie klikalnego pliku pdf. Koniecznie sprawdź! 
Zapraszamy również do korzystania z wersji przystosowanej do odczytu przez czytniki ekranu. 


Jeśli masz uwagi – napisz do: helena.butkiewicz@ludzieimedycyna.pl

Warsztaty współtworzenia 13.05.2023

Warsztaty, na których  spotkały się osoby z doświadczeniem choroby przewlekłej, profesjonaliści w opiece zdrowotnej i popularyzatorzy/rki nauki odbyły się 13 maja w Miejscu Akcji Paca. Ich efektem były 3 prototypy Mapy. 
Mapa Krytycznego Myślenia w Chorobie jest efektem działania w ramach inkubatora „Włącznik Innowacji Społecznych” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER).
Oś priorytetowa: IV. Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, Działanie: 4.1 Innowacje społeczne.

Partnerzy​

Kto tworzy ten projekt

Helena Butkiewicz

Helena Butkiewicz

chemiczka
pacjentka

Helena jest doktorką nauk chemicznych i pracuje na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. W wolnych chwilach wyżywa się artystycznie na tablecie graficznym, koszulkach i wszystkim co wpadnie jej w ręce.
W LiM kieruje projektem Źródła.  Korzystając ze swoich doświadczeń chce pomagać innym pacjentom i ich bliskim.

Magda Bogdanowicz

Pacjentka, przyszła psycholożka

Wielbicielka muzyki filmowej, fantastyki i gór
Anna Charko portret fot. Agata Steifer

Anna
Charko

PSYCHOLOŻKA, TERAPEUTKA ACT

W 2018 roku założyła Fundację Ludzie i Medycyna. Współtworzy/ła projekty: “Kartki na złe okoliczności”, “Rozmawianie o śmierci cię nie zabije”, „Pacjenci Pacjentom”. Od 2021 roku prowadzi indywidualne sesje psychologiczne dla osób z doświadczeniem choroby przewlekłej..  

Katarzyna Sadura

Katarzyna Sadura

wolontariuszka, pacjentka

Z zawodu geolog i hotelarz, z praktyki specjalistka w firmie telekomunikacyjnej. Z wyboru fanatyczna słuchaczka audiobooków i muzyki. Pacjentka od zawsze bo los tak chciał. Chcę wykorzystać własne doświadczenia w chorobie aby ułatwiać życie innym pacjentom. Uwielbiam chodzić do teatru i na koncerty. W wolnych chwilach zajmuję się rękodziełem.

Anna Włódarkiewicz

PROJEKTANTKA GRAFICZNA / WEB DESIGNERKA

Z projektowaniem graficznym, komunikacją wizualną i web designem związana od 5 lat. Prywatnie miłośniczka podróży, muzyki i spędzania czasu na łonie przyrody. W Fundacji Ludzie i Medycyna tworzy grafiki na potrzeby projektu Źródła.