Duże sprawy w małych głowach

„Moi rodzice mówią, że przeszkody są tylko w naszych głowach. Bo fajne życie nie zależy od sprawnych nóg. I że trzeba umieć się uśmiechać. Potem powiedzieli jeszcze, że trzeba marzyć i wierzyć. I ważne żeby nas ktoś kochał i żebyśmy my kochali. Wtedy wszystko będzie możliwe. I ja to wiem, bo moi rodzice bardzo mnie kochają.”

Tytuł: Duże sprawy w małych głowach
Autor: Agnieszka Kossowska
Wiek: 5+
Forma: zbiór opowiadań.

Duże sprawy w małych głowach” – odpowiedzi dla dzieci i dorosłych

„Duże sprawy w małych głowach” to zbiór opowiadań, napisanych z perspektywy dzieci. W każdym z nich poznajemy innego bohatera oraz jego życie z: autyzmem, niepełnosprawnością intelektualną, ruchową, sensoryczną, czy epilepsją. Ciekawe i przejmujące historie dostarczają jednocześnie wiele cennych informacji oraz odpowiedzi na trudne tematy związane z niepełnosprawnością, nie tylko dla dzieci ale także dla dorosłych.

Różnorodność świata

Franek ma autyzm, Ania jest niewidoma, Klaudia niedosłyszy, Leoś jest chory na SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni, Ola ma wodogłowie i rozszczep kręgosłupa, Zuzia MPD,  czyli mózgowe porażenie dziecięce, Zosia – niepełnosprawność intelektualną, a Justynka – epilepsję. Każdy z tych bohaterów jest inny i każdego z nich warto poznać!

Książka o niepełnosprawnościach

Dzieci z natury są ciekawe świata i zadają wiele pytań. Bywają jednak takie, na które nawet dorośli nie znają odpowiedzi, a nawet jeżeli znają, to nie za bardzo wiedzą jak rozmawiać z dziećmi np. na temat niepełnosprawności. Co to jest autyzm, epilepsja, dlaczego ktoś jest niewidomy, nie chodzi lub zachowuje się inaczej. Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziecie w książce Agnieszki Kossowskiej. 

Książka zdobyła Nagrodę Internautów w konkursie Mądra Książka Roku 2018.

Opinie znalezione w Internecie:
„Z pełnym przekonaniem mogę ją polecić jako najlepszą książkę dla dzieci na temat niepełnosprawności na polskim rynku. „Duże sprawy w małych głowach” przełamują stereotypy,  walczą ze strachem i niewiedzą, uczą empatii i uwrażliwiają. Książka Agnieszki Kossowskiej może przyczynić się do tego, że nasze społeczeństwo stanie się bardziej tolerancyjne i otwarte na inność, a dzieciom niepełnosprawnym będzie żyło się lepiej.” 

– Biblioteczka-apteczka

Okładka Duże sprawy w małych głowach