Po okruszku boli w brzuszku, czyli bezglutenowa Zosia w przedszkolu

„- To celiakia, choroba brzuszka i jelit. A jedynym lekarstwem jest pyszna dieta bezglutenowa – wyjaśniła mi mama. Jaka ona jest kochana, wszystko wie! – Zosieńko, celiakii nie można się pozbyć. Ona jest jak niebieskie oczy – zostaje na całe życie – dodała mama i dała mi buziaka”

Po okruszku boli w brzuszku

Po okruszku boli w brzuszku to książka opowiadająca o pięcioletniej Zosi, chorująca na celiakię. Jej autorką jest Marta Krzyżanowska-Sołtysiak, znana jako Bezglutenowa Mama, która sama ma celiakię i od siódmego miesiąca życia jest na diecie bezglutenowej. Co więcej opowieść została objęta opieką merytoryczną przez dr med. Iwonę Bączyk, specjalistę gastroenterologii dziecięcej.

Dlaczego Zosię rozbolał brzuch?

Historia rozpoczyna się w przedszkolu, kiedy główną bohaterkę boli brzuch po zjedzeniu kilku okruszków drożdżówki. Dziewczynka trafia do szpitala, gdzie ma wykonywane takie badania jak USG brzucha czy biopsję jelita, które są dokładnie opisane. W końcu jest diagnoza, ale to jeszcze nie koniec opowieści – pięciolatka po wyjściu ze szpitala musi nauczyć się jeszcze żyć z chorobą lub też nowo poznaną cechą, czyli celiakią.

Celiakia – co to takiego?

Książka „Po okruszku boli w brzuszku, czyli bezglutenowa Zosia w przedszkolu” to bajka terapeutyczna, będąca wsparciem dla dzieci chorujących na celiakię i ich rodzin oraz otoczenia. Uczy czym jest celiakia i jak można sobie radzić z tą chorobą. Poza wątkiem fabularnym, zawiera także wiele cennych informacji na jej temat, wyjaśnień zagadnień takich jak gluten czy dieta bezglutenowa, a także rady i bezglutenowe przepisy.

Opinie:
„Dzięki takim książkom rodzic łatwiej może swojej pociesze wyjaśnić zmiany jakie mają miejsce, przygotować dziecko na badania, pobyt w szpitalu czy uczulić na wybór produktów spożywczych. To co mogę napisać od siebie, z własnego doświadczenia, dla dziecka bardzo ważny jest fakt, że dzięki książkowej Zosi będzie wiedział, że nie tylko on ma taki „problem”.”
Dorota Zdziech (https://www.youtube.com/watch?v=jQsMLZHsYr4)

„Dieta bezglutenowa zalecana przez mody ludziom zdrowym nie ma sensu. Są jednak wśród nas tacy, starsi i młodsi, którym gluten rzeczywiście szkodzi. W książce Marty Krzyżanowskiej-Sołtysiak i rodzice i dzieci z tym problemem, a także przedszkolni przyjaciele znajdą odpowiedzi na wiele pytań. Polecam nie tylko chorym na celiakię.”
Katarzyna Bosacka, autorka programu „Wiem, co jem” w TVN Style (źródło: Po okruszku boli w brzuszku, czyli bezglutenowa Zosia w przedszkolu)

Po okruszku boli w brzuszku, czyli bezglutenowa Zosia w przedszkolu