„Mam na imię Zuzanna. Jestem już w pierwszej klasie. (…), a młodszy brat Antoś jest w przedszkolu, ale innym niż moje stare przedszkole, bo ma zespół Downa i musi mieć specjalną opiekę.”
Zespół Downa oczami starszej siostry
„Mój młodszy brat” to książka, opowiadająca przeżycia dziewczynki, która ma brata z zespołem Downa. Bohaterka o imieniu Zuzanna mierzy się z niezrozumieniem i brakiem empatii ze strony rówieśników, kiedy opowiada o swoim młodszym bracie Antosiu. Chociaż wie, że jej brat jest inny i wymaga specjalnej opieki, kocha go równie mocno, jak resztę rodziny. Złości się, kiedy jej szkolny kolega nazywa go „debilem” i mówi, że nie będzie się z nim bawił. Słowa Franka bardzo ją dotykają. Na szczęście nauczycielka w szkole przeprowadza lekcje na temat niepełnosprawności i tłumaczy dzieciom czym jest zespół Downa.
Niepełnosprawność to często kwestia postrzegania przez otoczenia
Opowieść, której autorką jest Monika Krajewska, pokazuje, jak wielką moc mają słowa i jak bardzo nasze szczęście uzależnione jest od innych osób. Wystarczy jeden przykry wyraz lub wyśmianie, żeby sprawić, że ktoś poczuje się smutny i gorszy. Pokazuje, że problem niepełnosprawności nie tkwi w osobach niepełnosprawnych, tylko w sposobie postrzegania ich przez otoczenie. Zuzanna i jej rodzina nie byli smutni z powodu tego, że Antoś miał zespół Downa, ale z powodu odrzucenia i braku akceptacji ze strony społeczeństwa.
„Mój młodszy brat” – o zespole Downa i niepełnosprawności
Dzięki tej pozycji dzieci dowiadują się, czym jest niepełnosprawność oraz zespół Downa, a także jak nie powinno się zachowywać wobec osób nimi dotkniętych. Warto poruszyć te tematy z dziećmi, a książka „Mój młodszy brat” może być punktem wyjścia do rozmowy.