Endometrioza to choroba estrogenozależna charakteryzująca się obecnością tkanek endometrium (o budowie zbliżonej do błony śluzowej trzonu macicy) poza jamą macicy i jednocześnie towarzyszącym jej stanem zapalnym. Najczęściej występującym objawem jest silny ból podczas menstruacji, współżycia i oddawania moczu. Dodatkowo mogą wystąpić zaburzenia czynności jelit i pęcherza moczowego. Ponadto u 30-50% kobiet stwierdza się niepłodność.
Diagnoza endometriozy – co dalej po stwierdzeniu choroby?
Endometriozę leczy się farmakologicznie lub chirurgicznie, jednak dieta odgrywa również istotną rolę jako element wspierający terapię. Zaobserwowano, że interwencje żywieniowe mogą być pomocne nie tylko w leczeniu endometriozy, ale także odnosić efekty w profilaktyce tej choroby. Udowodniono, że zmniejszenie w diecie ilości niezdrowych tłuszczów oraz zwiększenie ilości błonnika przyczyniło się do zmniejszenia poziomu krążącego estrogenu i w konsekwencji polepszenia stanu zdrowia.

Jakie zmiany w sposobie odżywiania mogą pomóc?`
Przede wszystkim bardzo dobrym wyborem będzie dieta przeciwzapalna, której celem jest zmniejszenie stanu zapalnego towarzyszącego endometriozie. Jej głównym założeniem jest wyeliminowanie cukru, słodyczy, napojów słodzonych, wysokoprzetworzonej żywności typu fast food, tłuszczów trans oraz czerwonego mięsa, które powodują stan zapalny. W zamian należy wybierać warzywa i owoce, zdrowe tłuszcze (ryby, olej lniany, oliwa z oliwek, orzechy), rośliny strączkowe, chude mięso oraz pełnoziarniste produkty zbożowe. Więcej na temat diety przeciwzapalnej możesz przeczytać w tych materiałach : Jak zmniejszyć stan zapalny za pomocą diety.
Jakie są najbardziej istotne zalecenia żywieniowe w endometriozie?
- Ograniczenie do minimum produktów o wysokim indeksie glikemicznym, ponieważ powodują one duże wahania glikemii, a to powoduje duży wyrzut insuliny stymulujący rozrost endometrium.
- Odpowiednia podaż błonnika minimum 25g/dzień.
- Zredukowanie spożycia czerwonego mięsa, które jest odpowiedzialne za syntezę prostaglandyn, które zaostrzają stan zapalny i dolegliwości bólowe w endometriozie.
- Regularne spożywanie warzyw i owoców, co przyczynia się do redukcji stanu zapalnego.

Jak tłuszcze w diecie mogą wpłynąć na chorobę?
W diecie kobiet z endometriozą znaczenie ma nie tylko ilość, ale przede wszystkim jakość tłuszczów dostarczanych z pożywieniem. Na pewno należy ograniczyć do minimum w posiłkach zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych, ponieważ powodują one nasilenie stresu oksydacyjnego i stanu zapalnego. Zatem słone przekąski, słodycze, produkty typu fast food powinny zostać wyeliminowane z diety na stałe.
Znaczącym elementem pożywienia będą za to nienasycone kwasy tłuszczowe, ponieważ zmniejszają one wydzielanie prozapalnych cytokin. Źródła nienasyconych kwasów tłuszczowych to olej rzepakowy, oliwa z oliwek, orzechy, ryby, a jak ryby to wiadomo, że chodzi o kwasy omega-3. Warto zatem skłonić się ku suplementacji kwasami omega-3, z racji chociażby tego, że w przeprowadzonych badaniach stwierdzono obniżenie ryzyka endometriozy aż o 22% podczas ich stosowania.
Jakie suplementy mogą wspierać profilaktykę i leczenie endometriozy?
Na pewno będzie to witamina D. Jej niedobór prowadzi do wielu chorób o podłożu zapalnym, w tym endometriozy. Suplementacja witaminą D oprócz działania przeciwzapalnego, może przyczynić się również do zmniejszenia bólu miednicy. Z innych witamin warto mieć na uwadze foliany, witaminę C, witaminę E, witaminę B1 i β-karoten. W tym przypadku najkorzystniej jednak będzie uwzględnić w diecie produkty spożywcze charakteryzujące się wysoką zawartością ww. witamin.

Chorując na endometriozę najważniejsze jest holistyczne zaopiekowanie się sobą
Endometrioza jest trudną chorobą kobiecą, ważne zatem jest, aby holistycznie i indywidualnie podejść do tematu jej leczenia, suplementacji, wspierania odpowiednią dietą oraz opieką psychologiczną. Dość często bowiem obserwuje się w przebiegu tej choroby stany lękowe i depresyjne, dlatego ważna jest profesjonalna psychoterapia a także wyrozumiałość i wsparcie najbliższych.
Kilka cennych wskazówek możesz znaleźć dla siebie w artykule poniżej – o tym czym należy się kierować będąc w związku z osobą przewlekle chorą: Choroba przewlekła a związek.
Bo endometrioza to niestety choroba na całe życie, dlatego tak ważne jest, aby dobrze się zaopiekować sobą bądź bliskimi, których to spotkało.