Choroba przewlekła a związek

Witajcie!

Choroba przewlekła to temat, który dotyka wielu z nas. Nie tylko wpływa na nasze zdrowie fizyczne, ale również na wiele innych aspektów życia, w tym na relacje z naszymi bliskimi. 

W dzisiejszym tekście przyjrzymy się, jak choroba przewlekła wpływa na związki oraz jakie wyzwania stawia przed partnerami. 

Wspomnę również o otwartej komunikacji, szacunku do siebie i potrzebie wsparcia.

Wyraz Prawdziwej Więzi

Choroba przewlekła jest wyzwaniem zarówno dla chorej osoby, jak i dla jej partnera/partnerki. 

Jak dbać o prawdziwą i silną więź w tak trudnym czasie?

Szczera komunikacja

Komunikacja jest kluczem do utrzymania zdrowych relacji. W obliczu choroby przewlekłej ważne jest, abyśmy byli gotowi na szczerą i otwartą rozmowę. Dzielmy się swoimi uczuciami, obawami i potrzebami. Partnerzy powinni słuchać siebie nawzajem i okazywać empatię.

Akceptacja i szacunek 

Choroba przewlekła może prowadzić do zmian w samopoczuciu, wyglądzie czy możliwościach radzenia sobie z codziennymi czynnościami. Ważne jest, abyśmy szanowali siebie nawzajem i akceptowali te zmiany. To, jak traktujemy siebie i swojego partnera, ma ogromne znaczenie.

Wspólne plany

Razem z partnerem warto stworzyć plan działania. To może obejmować zarówno aspekty zdrowotne, jak i emocjonalne. 

  • Co stanowi dla nas trudność?
  • Jakiego wsparcia potrzebujemy? 
  • Jakie cele chcemy osiągnąć? 

Wspólnie można pokonać liczne trudności.

Wyzwania partnerskie w chorobie przewlekłej

Choroba przewlekła to liczne wyzwania w życiu codziennym. Wpływa na codzienne funkcjonowanie osoby chorej i jej najbliższego otoczenia. 

Trudne emocje na co dzień

Warto pamiętać, że w trudnych momentach pojawią się również emocje, z którymi nie zawsze jesteśmy sobie w stanie poradzić. Choroba przewlekła jest źródłem frustracji i lęku, nie tylko u osoby chorej ale również jej partnera/partnerki, którzy muszą się zmierzyć z własną bezsilnością i strachem. Dlatego partnerzy muszą radzić sobie z własnymi emocjami, ale także wspierać siebie nawzajem. 

Warto w takich momentach sięgać po wsparcie psychologów i terapeutów, którzy pomogą nie tylko nam pacjentom, ale naszym najbliższym poradzić sobie z emocjami związanymi z chorobą.

Zmiany w codziennym życiu

Pojawienie się choroby przewlekłej zazwyczaj wymaga wprowadzenia zmian w stylu życia, które było do tej pory poukładane, a często również zmiany podziału obowiązków. Jest to często źródłem konfliktów między partnerskich. z czasem jednak prowadzi do wzrostu zrozumienia wzajemnych potrzeb i elastyczności w działaniu, zależnie od sytuacji. Partnerzy powinni być otwarci na zmiany, które niesie ze sobą życie z chorobą.

Ten wpis powstał na podstawie własnych  doświadczeń zawodowych i osobistych. 

Terapia indywidualna lub terapia par może pomóc w radzeniu sobie z emocjami, lękiem czy stresem. Warto również korzystać z grup wsparcia, gdzie można spotkać innych ludzi borykających się z podobnymi wyzwaniami.

O bliskiej relacji z osobą z poważną chorobą/niepełnosprawnością opowiadała również w swym wystąpieniu Agata Sawicka współautorka projektu Life on Wheelz, podczas wystąpienia na konferencji O chorowaniu po ludzku w lutym 2024, zapraszamy do obejrzenia nagrania https://youtu.be/7JvGsctKUuY  

Dużo zdrowia 

Eliza