Pozytywne aspekty życia pomimo choroby

Witajcie!

Dzisiaj pragnę podzielić się z Wami refleksjami na temat pozytywnych aspektów życia, pomimo towarzyszącej choroby.

Na wstępie chciałabym przypomnieć: jesteście silniejsi, niż myślicie!

Przewlekła choroba to nie tylko wyzwanie, ale również okazja do odkrycia w sobie nieznanych dotąd potencjałów, takich jak siła, odwaga, czy cierpliwość. Spotkałam wiele osób, które mimo trudności, jakie niesie choroba, codziennie ruszają do przodu i rozwiązują problemy z uśmiechem na twarzy. Czerpią radość z małych rzeczy i doceniają każdy dzień np. jedzenie wspólnego śniadania z rodziną.

Moje doświadczenie z chorobą nauczyło mnie, jak ważne jest, aby przekształcić swoje przekonania i zamienić negatywne myśli na pozytywne, racjonalne przemyślenia.

Czy życie z chorobą przewlekłą może mieć pozytywne aspekty?

Wewnętrzna siła jest w nas, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę

Choroba może się pojawić w różnych momentach naszego życia, całkiem niespodziewanie. Nikt nie jest na to przygotowany. 

Kiedy ja otrzymałam diagnozę, byłam właśnie na etapie poszukiwania nowej pracy. Zrozumiałam wtedy, jak ważne jest, aby nie rezygnować ze swoich planów. Zamiast skupiać się na trudnościach, skoncentrowałam się na swojej wewnętrznej sile. Ta zmiana perspektywy pomogła mi przetrwać ten trudny czas. Pomimo stresu związanego z diagnozą choroby i pobytem w szpitalu, znalazłam pracę. Wiem, że brzmi to nieprawdopodobnie, ale pamiętajcie, że czasami trudne sytuacje mogą nas mobilizować do działania. Wystarczy tylko spojrzeć na problem z innej perspektywy. Co więcej, była to praca bardziej odpowiadająca moim zdrowotnym problemom.

Niezależnie od tego, z jakimi wyzwaniami się spotykacie, macie w sobie siłę, aby znaleźć dogodne dla siebie rozwiązanie. Jeśli jednak czujecie, że w tym momencie nie jesteście wstanie poradzić sobie z trudnymi emocjami, sięgnijcie po pomoc kogoś bliskiego, przyjaciela, lub specjalisty.

Wierzę w Was a działania naszej fundacji są po to, aby Wam w tym pomóc.

Choroba przewlekła może otworzyć na nas innych

Choroba przewlekła często otwiera nas na innych ludzi. Pozwala zrozumieć, co znaczy wsparcie, empatia i prawdziwa troska. To również okazja do nawiązania głębokich, autentycznych relacji z innymi, którzy mogą przechodzić przez podobne doświadczenia. Takie relacje umożliwiają dzielenie się doświadczeniami, ale także poszerzanie wiedzy. 

Wsparcie innych pacjentów, którzy, mają podobne doświadczenia możecie znaleźć dzięki darmowej aplikacji Pacjenci Pacjentom https://pacjencipacjentom.pl/pobierz-aplikacje/ 😊 

Choroba uczy nas doceniać każdą chwilą spędzoną z bliskimi, wspólnym czasem, rozmowami, śmiechem. Dzięki temu, że mam grono osób, z którymi mogę rozmawiać o swojej chorobie, staje się ona bardziej akceptowalna, „normalna” w moim życiu.

 

Wsparcie i empatia

Choroba przewlekła to również szansa na rozwój osobisty

Kiedy borykamy się z chorobą, nasza perspektywa na świat ulega zmianie. Zaczynamy doceniać małe rzeczy, które wcześniej mogły umknąć naszej uwadze. Ciepło słońca na twarzy,  rozmowa z przyjacielem — to wszystko nabiera nowego, głębszego znaczenia.

Praktyka wdzięczności może pomóc nam docenić to, co mamy. Możemy na przykład prowadzić dziennik wdzięczności, w którym codziennie zapisujemy rzeczy, za które jesteśmy wdzięczni.

Ja, codziennie rano budzę się i jestem wdzięczna, że mogę widzieć. Jeszcze niedawno tego nie doceniałam, po prostu jak większość z nas traktowałam ten zmysł jako oczywistą oczywistość. Dziś to, że widzę, daje mi tak niesamowitą radość.

Pamiętajcie, że nawet w trudnych czasach, zawsze znajdą się rzeczy, za które możemy być wdzięczni.

Doświadczenia w chorobie pomagają nam zdobyć nowe doświadczenia i umiejętności. Na przykład uczy nas cierpliwości, wytrwałości (NFZ 😊) i akceptacji.

Pomaga zrozumieć, co naprawdę jest ważne w życiu. To może być również moment, by znaleźć swoją prawdziwą pasję, która stanie się satysfakcjonującą odskocznią.

Znajdź coś, co naprawdę Cię pasjonuje — hobby, czy działalność wolontariacka na rzecz innych, pozwalają odetchnąć od chorobowych trudności. Możesz np. dołączyć do naszego grona wolontariuszy Fundacji Ludzie i Medycyna https://ludzieimedycyna.pl/wolontariat/ i zdobyć nowe doświadczenia.

Robienie tego, co kochamy, daje nam poczucie spełnienia i pomaga docenić każdy dzień.

Każdemu z Was życzę dużo siły, aby przetrwać burzę i cieszyć się życiem, pomimo wszystko.

Niezależnie od tego, z jakimi wyzwaniami się spotykacie, pamiętajcie – nie jesteście sami, jesteście silni i zasługujecie na to, co najlepsze.

Dużo zdrowia !

Eliza