Wakacje to czas na relaks i odkrywanie nowych miejsc, ale planowanie podróży z przewlekłą chorobą wymaga szczególnej uwagi. Oto kilka kluczowych wskazówek, jak czerpać radość z wakacji pomimo choroby przewlekłej.
Planuj z wyprzedzeniem
Choroba przewlekła stawia przed nami różne wyzwania, a czasem ograniczenia. Jeśli chcesz, by wakacyjny wyjazd był źródeł radości i relaksu, bez obaw o zdrowie, warto się do niego odpowiednio przygotować. Jak to zrobić? Zacznij odpowiednio wcześniej:
- Skonsultuj się z lekarzem przed wyjazdem. Pierwszym krokiem w planowaniu wakacji powinno być spotkanie z lekarzem. Omów swoje plany i zapytaj o wszelkie specjalne środki ostrożności, które powinieneś podjąć.
- Zdobądź pisemne zaświadczenie o Twojej chorobie i potrzebnych lekach może być wymagane na granicy lub w sytuacjach awaryjnych.
- Upewnij się, że masz wszystkie wymagane szczepienia i dowiedz się, czy są zalecane dodatkowe szczepienia w kraju, do którego się wybierasz.
- Dowiedz się, gdzie znajduje się najbliższy szpital i jak do niego dojechać.
- Jeśli nie mówisz płynnie w języku kraju, do którego się wybierasz, poszukaj lekarzy, którzy mówią w Twoim języku lub znajdź usługi tłumaczeniowe.
- Zorientuj się, gdzie znajdują się apteki i jakie są ich godziny otwarcia.
- Upewnij się, że masz wystarczającą ilość leków na cały okres podróży oraz dodatkową ilość na wypadek opóźnień.
- Zawsze trzymaj leki w bagażu podręcznym na wypadek zagubienia bagażu rejestrowanego.
- Dowiedz się, jakie są lokalne odpowiedniki Twoich leków na wypadek, gdybyś musiał je kupić na miejscu.
Wybierz odpowiedni cel wakacyjny
- Decydując się na miejsce wakacji, sprawdź poziom opieki medycznej i upewnij się, że w pobliżu znajduje się szpital lub klinika z dobrą reputacją. W razie potrzeby będziesz miał dostęp do opieki medycznej. Warto pamiętać, że wyższy poziom opieki medycznej otrzymasz na terenie UE niż np. w Turcji lub Egiptu. Dlatego przed wyborem celu podróży, również rozważ ten aspekt.
- Unikaj miejsc, które mogą pogorszyć Twoje objawy. Jeśli upały wpływają negatywnie na Twoje zdrowie, unikaj podróży do bardzo gorących miejsc. Alternatywnie, rozważ wyjazd poza sezonem, gdzie temperatury są łagodniejsze, np. Hiszpania czy Grecja wiosną lub jesienią.
- Wybierając miejsca noclegu, sprawdź opinie i poziom zakwaterowania — zwróć uwagę na czystość, czy jakość serwowanych posiłków, by uniknąć ewentualnych źródeł infekcji.
A kiedy choroba ogranicza możliwości wyjazdu?
Są sytuacje, kiedy z powodu choroby przewlekłej wyjazd za granicę jest niemożliwy. Czasem nie można wyjechać poza swoją rodzinną miejscowość, czy to oznacza, że nie można czerpać radości z wakacji? Oczywiście nic bardziej mylnego — wszystko jest kwestią planu i dostosowania swoich oczekiwań.
Polska to piękny kraj, gdzie są góry, morze, jeziora i liczne zabytki. Dlatego ciekawą alternatywą może być odkrywanie uroków Polski lub okolicy, która jest Ci bliska.
Każdy region Polski ma coś wyjątkowego do zaoferowania. Od malowniczych jezior na Mazurach, Kaszubach, czy pojezierzu Drawskim, przez górskie szlaki w Tatrach, Beskidach, czy Sudetach, po piękne plaże Bałtyku i bogate w wyjątkowe zabytki miasta i miasteczka.
Kiedyś nie wyobrażałam sobie wakacji w Polsce. Pracując w korporacji, myślałam, że odpocznę tylko daleko od pracy. Podróżowałam po całym świecie, ale choroba zmieniła moją rzeczywistość. Upały bardzo źle na mnie wpływają. Zawęziłam swoje urlopowe destynacje i od kilku lat odkrywam piękne Podlasie. Co roku znajduję tam coś nowego i niezwykłego.
Znalazłam urocze miejsce, do którego chętnie wracam o każdej porze roku. Myślę, że i Ty znajdziesz w Polsce miejsca, które pokochasz całym sercem.
Nawet jeśli z powodu choroby musisz zostać w domu, to nie oznacza, że urlop nie będzie udany.
To doskonały moment na zrobienie rzeczy, na które ciągle nie ma czasu. Realizację nowych pasji, obejrzenie serialu, czy na poprawę kondycji fizycznej: spacery, rower czy joga w parku — czyli aktywność fizyczna na świeżym powietrzu.
Wiele mniejszych i większych miejscowości latem przygotowuje specjalną ofertę nie tylko dla dzieci. Koncerty, wystawy muzealne, pikniki i wiele innych atrakcji umili Ci wakacyjny czas. Wystarczy się tylko rozejrzeć.
Bezpieczne wakacje z chorobą przewlekłą — praktyczne wskazówki
Ubezpiecz się
- Zawsze miej przy sobie kartę EKUZ, jeśli podróżujesz po Europie
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). - Wykup dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne podczas podróży po krajach UE i poza Unią Europejską, więcej na temat znajdziesz w artykule – Jak przygotować się na wyjazd zagraniczny z chorobą przewlekłą – rodzaje ubezpieczenia
Dbaj o dietę i nawadnianie
- Zorientuj się, jakie produkty są bezpieczne do spożycia w kraju, do którego się wybierasz. Unikaj potraw, które mogą wywołać reakcje alergiczne lub pogorszyć Twoje objawy.
- Pij dużo wody, zwłaszcza w gorącym klimacie, aby uniknąć odwodnienia i utrzymać dobre samopoczucie. Sprawdź również praktyczne wskazówki – Jak chronić się przed upałami.
Słuchaj swojego ciała
- Podczas wakacji ważne jest, aby nie przeciążać swojego organizmu.
- Planuj aktywności w taki sposób, aby mieć czas na odpoczynek i regenerację.
- Wybieraj aktywności, które są dostosowane do Twojego stanu zdrowia.
- Unikaj intensywnych wysiłków fizycznych, które mogą nadmiernie obciążać Twój organizm.
Zorganizuj niezbędne wsparcie
Podróżuj z bliskimi, którzy znają Twoje potrzeby zdrowotne. Podróżowanie z rodziną lub przyjaciółmi, którzy są świadomi Twoich potrzeb zdrowotnych, może zapewnić dodatkowe wsparcie i poczucie bezpieczeństwa.
- Sprawdź, czy w miejscu, do którego się wybierasz, istnieją lokalne grupy wsparcia lub organizacje, które mogą Ci pomóc w razie potrzeby.
Spakuj niezbędne akcesoria
- Zabierz ze sobą apteczkę pierwszej pomocy – powinna zawierać podstawowe leki i środki opatrunkowe, które mogą być potrzebne w nagłych przypadkach.
- Jeśli korzystasz z urządzeń medycznych, takich jak glukometr, inhalator czy ciśnieniomierz, upewnij się, że masz je ze sobą oraz odpowiednie zapasy baterii i akcesoriów.
Bądź elastyczny
- Miej przygotowany alternatywny plan na wypadek, gdyby Twoje samopoczucie się pogorszyło. Znajdź ciche miejsce do odpoczynku lub zorganizuj powrót do miejsca zakwaterowania.
- Pamiętaj, że nie wszystko musi iść zgodnie z planem.
- Najważniejsze to cieszyć się chwilą i być otwartym na zmiany planów. Jeśli coś pójdzie nie tak, nie zrażaj się — staraj się znaleźć pozytywne aspekty i ciesz się wakacjami.
Życzę udanych i zdrowych wakacji!
Eliza