Okres świąteczny to z jednej strony wyjątkowy czas, zaś z drugiej to czas zmian w codziennym funkcjonowaniu, złamaniu naszej rutyny. Osoba chorująca w czasie świąt zmienia swój sposób funkcjonowania. W wielu chorobach ważna jest dieta, której stosowanie w święta Bożego Narodzenia jest utrudnione. Wsparcie emocjonalne bliskich może pomóc w radzeniu sobie z tym wyzwaniem. Pamiętajmy, by w tym czasie pytać wprost osoby chorujące o ich ograniczenia w diecie i nie namawiać do spożywania pokarmów, których nie tolerują. Należy też zadbać o to, by osobie chorującej wyznaczyć miejsce na krótki odpoczynek czy sen. Te drobne gesty mogą znacząco wpłynąć na atmosferę podczas świąt Bożego Narodzenia.
Jak być empatycznym w rozmowie z osobą chorującą?
Jednym ze sposobów jest szczery komunikat i pytanie wprost o potrzeby osoby chorującej. Ważne jest uszanowanie jej zdania, jeśli nie chce lub nie czuje się na siłach, aby rozmawiać o swojej chorobie.
Jakimi słowami wesprzeć osobę chorującą przewlekle?
Przyjazna rozmowa czy wspierające zachowanie wobec osób ciężko chorych może odciągać uwagę od trudnej sytuacji, na chwilę pozwala zapomnieć o codziennych troskach. Należy jednak pamiętać, by nie kierować komunikatów oceniających bądź doradzających, gdyż nie znajdujemy się w sytuacji tej osoby, nie wiemy, z czym się tak naprawdę zmaga. Ważne jest, by uszanować i usłyszeć co czuje osoba chorująca, czego się obawia. Jedną z głównych zasad wsparcia emocjonalnego jest po prostu wysłuchanie.
Czego nie mówić osobie chorującej na chorobę przewlekłą?
Przede wszystkim nie wolno negować choroby lub jej objawów. Wszakże każde, nawet niewidoczne objawy choroby stanowią dyskomfort dla osoby chorującej. Warto pamiętać o tym, żeby nie porównywać chorowania jednej osoby do chorowania drugiej. Tak jak każdy z nas jest inny, tak każdy z nas inaczej podchodzi do stanu swojego zdrowia.
Czego życzyć osobie ciężko chorującej?
Przede wszystkim siły i pogody ducha. Życzenia dotyczące stanu zdrowia mogą wprawić w zakłopotanie. Można też zapytać wprost, czego by sobie życzyła osoba chorująca.
Wsparcie emocjonalne osoby chorującej - inne ciekawe pomysły
Warto pomyśleć o tym, aby osoba chorująca czuła się komfortowo. Można przygotować wygodnie krzesło, fotel, koc do okrycia się lub poduszkę. Takie małe gesty mogą sprawić wiele radości, a nasz chorujący bliski na pewno dostrzeże ten fakt.
Jak pocieszyć rodzinę chorego?
Jednym z najprostszych sposobów wsparcia kogoś, kto jest bliskim osoby chorej, jest bycie przy nim, oferowanie mu wysłuchania, gdy tego potrzebuje. Nie należy udzielać rad, jeśli ktoś o rady nie prosi. Wystarczy, aby taka osoba mogła podzielić się swoimi lękami, frustracjami i zmartwieniami bez osądzania.
Biorąc pod uwagę, że bliscy osoby chorującej chorują razem z nią, warto spytać czy można taką osobę w jakiś sposób odciążyć lub pomóc. Pamiętajmy o tym, że rodzina i bliscy osób chorujących też potrzebują chwili dla siebie i zdarza się, że nie mają kogo poprosić o pomoc lub jest im w ogóle trudno o nią prosić.
Wsparcie systemowe
Jeżeli osoby chorujące lub ich bliscy nie czują się na siłach, aby podejmować temat związany z chorobą, wtedy warto skorzystać z pomocy specjalisty. Jeśli nie mamy dostępu do specjalisty stacjonarnie albo jest to dla nas za droga usługa, zachęcamy do skorzystania z darmowego telefonu wsparcia dla osób w kryzysie i ich bliskich – 116123. Telefon pracuje w trybie 24/7, a konsultanci odbierający połączenia są psychologami lub interwentami kryzysowymi. Na stronie https://116sos.pl/ można skorzystać też z darmowej pomocy w formie czatu internetowego, który również obsługują specjaliści.
Rozmawianie o śmierci Cię nie zabije - karty i poradnik
Fundacja Ludzie i Medycyna stworzyła narzędzie przydatne do komunikacji z bliskimi chorującymi terminalnie. Są to karty do rozmowy, które może pobrać i wydrukować za darmo, znajdziecie na naszej stronie internetowej pod adresem: Rozmawianie o śmierci Cię nie zabije.
Aby dowiedzieć się więcej o komunikacji w chorobie zapraszamy Cię do przeczytania innego naszego artykułu: Jak powiedzieć bliskim o diagnozie.
Warto również przeczytać książki dotyczące komfortowej komunikacji, ponieważ wsparcie emocjonalne jest ściśle powiązane z umiejętnością skutecznego porozumiewania się:
- D. Goleman, Inteligencja emocjonalna
- M. B. Rosenberg, Porozumienie bez przemocy. O języku życia