Jak powiedzieć bliskim o diagnozie?

Kiedy otrzymujemy diagnozę choroby przewlekłej, jedno z pierwszych pytań, jakie pojawia się w Naszej głowie jest ,,jak powiedzieć o tym bliskim?’’. Jest to niewątpliwie trudny temat i może wiele kosztować zarówno osobę chorą, jak i jej bliskich. Podejście do tematu diagnozy z ułożonym planem może pomóc przejść przez ten wymagający moment.

Najpierw przetwórz swoje emocje

Przede wszystkim, przetwórz swoje emocje. Nowa diagnoza często budzi wiele odczuć, takich jak strach, smutek, złość, zrezygnowanie, czy poczucie niesprawiedliwości. Daj sobie czas na przetworzenie tego, co czujesz, zanim zdecydujesz się porozmawiać z bliskimi.

Pozwól sobie na przetworzenie emocji

Zastanów się, co dokładnie chcesz przekazać. Często warto jest zapisać sobie najważniejsze myśli na kartce. Nie każda osoba z Twojego otoczenia musi znać wszystkie szczegóły. Na przykład w przypadku chorób ginekologicznych można wspomóc się takimi źródłami jak: Kartka po diagnozie.

Wybór miejsca i czasu również należy do ważnego aspektu rozmowy. Znajdź spokojne, prywatne miejsce, w którym nie będą przeszkadzać osoby z zewnątrz. Dobrym pomysłem może być wcześniejsze zaplanowanie rozmowy, aby mieć pewność, że osoby, z którymi chcesz się podzielić informacją o diagnozie, będę mieć czas i uwagę na wysłuchanie.

Bliscy, którzy zawsze
są przy Tobie
w trudnych chwilach, mogą dać Ci wsparcie, którego potrzebujesz

Jak przygotować się do rozmowy o diagnozie?

Rozpocznij rozmowę od najbliższych, którzy byli z Tobą w trudnych chwilach. Początkowo najlepiej podziel się informacjami z osobami, które są dla Ciebie największym oparciem i ewentualnie w razie potrzeby pomogą w przekazaniu dalszych informacji innym. Jeśli czujesz się niepewnie, możesz powierzyć tę rolę komuś zaufanemu, żeby oszczędzić sobie dalszych trudnych emocji związanych z powtarzaniem tej samej informacji.

Przygotuj się na różne reakcje. Każda osoba z Twojego otoczenia może zareagować inaczej, co warto wziąć pod uwagę. Pamiętaj jednak, że te emocje nie są skierowane przeciwko Tobie, lecz często wynikają z troski i zaskoczenia w reakcji na diagnozę.

Możesz przygotować się na zadawanie pytań przez bliskich. To naturalne, że osoba, która dowiaduje się o diagnozie bliskich znajomych może mieć wiele pytań. Być może będą one zadane, aby się dowiedzieć więcej o tym, czego można się spodziewać lub jak Ci pomóc. Warto odpowiedzieć na te pytania, jednak jeśli nie masz ochoty, daj sobie prawo wyrazić swoje granice.

Jeśli przeprowadzenie tej rozmowy jest dla Ciebie trudne, rozważ wsparcie pomocy specjalisty, takiego jak psycholog kliniczny, który specjalizuje się w pracy z osobami chorymi i ich rodzinami.

Pamiętaj, że szczera rozmowa jest często pierwszym krokiem do wzajemnego zrozumienia i otrzymania wsparcia, które jest niezwykle potrzebne.