Wracamy z podcastem ludzie i medycyna! Po prawie dwuletniej przerwie przygotowujemy nowe odcinki. Będziemy też ponownie publikować wcześniejsze.
Podcast ludzie i medycyna, dla chorych i zdrowych, to rozmowy z ludźmi o ciekawych doświadczeniach – rozmowy, które dotyczą wszystkiego, co mieści się w „ludzkiej” cześci medycyny.
W poprzednich latach Ania Charko rozmawiała z pacjentkami i pacjentami, lekarkami i lekarzami, psychoterapeutkami, psychiatrami, twórcami startupów, badaczkami, naukowczyniami, organizatorami opieki medycznej. I tak będzie nadal. Siłą tego podcastu ma być szerokie spojrzenie na to, czym jest doświadczenie choroby – czym jest dla pacjenta, czym jest dla lekarki, czym dla biznesmenki, itd. A także zobaczenie, jak te perspektywy wchodzą w dialog i co z tego może wyniknąć.
Intencją podcastu jest zwiększenie sprawczości pacjentów i pacjentek: większa świadomość swojego zdrowia, większa wiedza, umiejętności krytycznego myślenia, dociekliwość, aktywne poszukiwanie rozwiąząń, twórczość i umiejętności budownaia lepszych, partnerskich relacji z lekarzem czy lekarką.
W wyborze tematów do kolejnych odcinków prowadzić nas będzie ciekawość i fascynacja.
Czasem zatrzyma nas jakaś niesamowita postać – osoba, która nie tylko ma do opowiedzenia ciekawą historię (niekoniecznie – historię choroby), ale też opowiada ją w ciekawy sposób, odkrywając dla nas zaskakujące interpretacje.
Czasem przyciągnie naszą uwagę temat-zjawisko: coś, co dzieje się w ramach medycyny, choć niekoniecznie w jej głównym nurcie. Przykładem takiego zjawiska jest projektowanie ubrań dla osób niestandardowych zdrowotnie albo korzystanie przez lekarzy z pomocy bioenergoterapeutów w czasie choroby nowotworowej. Wówczas: analizujemy, opisujemy, pytamy: dlaczego.
Nowe odcinki przygotowuje zespół redakcyjny:
Ania Charko – prowadząca, psycholożka zdrowia, pacjentka, „działaczka” w Fundacji Ludzie i Medycyna
Julia Gacka i Olga Pietrzak – studentki projektowania innowacji z Uniwersytecie SWPS, praktykantki w Fundacji Ludzie i Medycyna
Podcast będzie publikowany w co drugi czwartek o godzinie 16.00 na platformie podcastowej Anchor, będzie dostepny także m.in. na Spotyfy.
Zaczynamy: 2 grudnia.