Myszka Marcelina – Bajka Onkologiczna

Myszka Marcelina Bajka onkologiczna

„Marcelina trafiła na „Onkologiczny Oddział dla Małych Myszek”. Nie za bardzo wiedziała, co to znaczy „onkologiczny”, ale pomyślała, że to coś związanego z ekologią. Onkologia i ekologia brzmiały jakoś tak podobnie, a poza tym na ścianach korytarzy i sal na całym oddziale był namalowany piękny kwitnący ogród.”

Bajka terapeutyczna

„Myszka Marcelina” to bajka terapeutyczna, mająca na celu wsparcie dzieci leczonych onkologicznie oraz ich rodzin. Chorowanie, badania, pobyty w szpitalu i leczenie to bardzo trudny czas dla dziecka i jego bliskich. Czasem ciężko mu zrozumieć daną sytuację, a tym bardziej ją zaakceptować. Bajka o myszce Marcelinie może w tym pomóc.

Myszka Marcelina jest chora

Główną bohaterką książki jest mała myszka, która pewnego razu podczas zabawy niespodziewanie mdleje. Z tego powodu rodzice decydują się, aby wziąć ją na badania. Niestety okazuje się, że Marcelina jest poważnie chora i musi zostać w szpitalu, gdzie będzie leczona. Na domiar złego dowiaduje się także, że straci całą swoją śliczną i lśniącą sierść.

Bajka pomagająca zrozumieć chorobę

Książka „Myszka Marcelina” pomaga dzieciom w oswojeniu tematu choroby w bardzo delikatny i bajkowy sposób. Autorka w sposób metaforyczny przedstawia walkę z chorobą i zastępuje medyczne określenia baśniowymi sformułowaniami, np. wenflon nazywa motylkiem, a chemię nektarem, magicznym płynem czy płynem przywracającym zdrowie. Pokazuje jak z chorobą poradziła sobie mała myszka, pomagając w przepracowaniu emocji, jakie pojawiają się w trakcie leczenia.

To pozytywna, pełna ciepła i dająca nadzieję opowieść, która może być dla dzieci drogowskazem w trudnym czasie choroby.

Publikacja zawiera także materiały na temat bajkoterapii dla rodziców i opiekunów.

Opinie znalezione w Internecie:
„Bajka ta może pomóc dzieciom chorym onkologicznie zyskać nie tylko wiedzę na temat leczenia, ale przede wszystkim ułatwić bezpieczne doświadczanie i nazwanie wielu trudnych emocji, które pojawiają się w trakcie procesu choroby i leczenia.” 

– Marta Rusek, psychoonkolożka, psychoterapeutka, specjalistka psychologii klinicznej dzieci i młodzieży, wiceprezeska oraz współzałożycielka Warszawskiego Centrum Psychoonkologii. (Źródło: https://onkologia-dziecieca.pl/biblioteczka/artykul/id/3758-myszka-marcelina-powstala-nowa-bajka-terapeutyczna-dla-dzieci-z-chorobami-nowotworowymi)