
Oswoić
chorobę
Oswoić
chorobę
Wsparcie dla dzieci z chorobami przewlekłymi i ich rodziców.

Wsparcie dla rodziców
Choroba przewlekła dziecka to nie wyrok. Nie musi również oznaczać, rezygnacji z marzeń o szczęśliwym życiu rodzinnym. By móc pomagać dziecku, trzeba jednak zadbać o swoje emocje i potrzeby. Zaakceptować sytuację oraz to, że nie wszystko, będzie takie, jak planowaliśmy. Chcemy wspierać Was drodzy rodzice w tym procesie i staraniach o lepsze życie waszych dzieci z chorobami przewlekłymi.
Poradnik - Komunikacja z dzieckiem w chorobie
Poradnik jest to „koło ratunkowe” dla rodziców, które:
- pokazuje, jak prowadzić szczere i otwarte rozmowy z dzieckiem o chorobie, diagnostyce i leczeniu,
- pomaga zrozumieć emocje dziecka i ułatwia wyrażanie własnych uczuć,
- zawiera praktyczne informacje o dostępnych formach wsparcia systemowego.

Narzędziowniki
Uzupełnieniem do poradnika będą dwa narzędziowniki:
- narzędzia do regulacji emocji dla Rodziców – który pomoże zadbać o emocje w różnych, trudnych momentach,
- rozwiązania systemowe dla Rodziców dzieci z chorobami przewlekłymi – tutaj znajdziecie praktyczne informacje, gdzie można zwrócić się o darmowe wsparcie.
Jak zadbać o emocje?
Opieka nad chorym dzieckiem to ogromne wyzwanie dla Rodziców. Stres, strach, lęk czy niepewność to tylko część trudnych emocji z jakimi musi zmagać się rodzić. By móc efektywnie dbać i wspierać swoje dziecko w chorobie, musi zadbać o siebie w swoje emocje. W tym celu powstały Narzędzia do regulacji emocji Rodziców – opracowane z psycholożką, zajmującą się stresem i metodami jego redukcji.
W tym narzędziowniku znajdziedzcie konkretne wskazówki i techniki radzenia sobie ze stresem.
Praktyczne wskazówki
Narzędziownik – Rozwiązania systemowe dla Rodziców dzieci z chorobami przewlekłymi – to zbiór praktycznych informacji dotyczących wsparcia oferowanego przez instytucje i ośrodki pomocowe. Znajdziecie tu wskazówki dotyczące:
- opieki wytchnieniowej,
- darmowego wsparcie psychologicznego.
- telefonów zaufania,
- Praw małego pacjenta,
- Praw Rodziców chorego dziecka.
Karty - jak rozmawiać z dzieckiem o chorobie i niepełnosprawności
Karty pomogą rodzicom w rozmowach z dziećmi w wieku 3-7 lat o chorobach i/lub niepełnosprawności. Karty będą podzielone na cztery moduły tematyczne: szpital, życie codzienne, emocje i relacje społeczne. Karty opracowywane się w Partnerstwie – Fundacja Dzieciom „Zdążyć z pomocą” oraz Fundacją O emocjach.
Pomogą rodzicom w rozmowach dotyczących między innymi:
- pobytu w szpitalu i planowanych procedurach medycznych,
- emocji z którymi mierzy się mały pacjent w trudnych momentach,
- codziennego funkcjonowania w chorobie np. przyjmowania leków, diecie itd.,
- relacjach z innymi dziećmi, które mogą być trudne z powodu np. odrzucenia.
Dla kogo?
Rodzice dzieci z chorobami przewlekłymi
Choroba przewlekła stawia wiele wyzwań przed dzieckiem. Karty pomogą rodzicom w rozmowach o leczeniu, czekających dziecko zabiegach, przyjmowanych lekach, lub diecie. Dzięki temu, dziecku łatwiej będzie zrozumieć, co dzieje się z jego ciałem i jak może aktywnie uczestniczyć w procesie leczenia.
Rodzice dzieci z niepełnosprawnościami
Niepełnosprawność dziecka może wynikać z różnych przyczyn i wiąże się z pewnymi ograniczeniami ciała. Korzystając z kart, rodzice, będą mogli wytłumaczyć najmłodszym, co dzieje się z ich ciałem, co wspólnie mogą zrobić, by pomóc ciału.
Dlaczego warto skorzystać z kart?

Pomagają zrozumieć procesy leczenia

Zwiększają poczucia bezpieczeństwa i sprawczości u dzieci

Ułatwiają rodzicom rozmowę na trudne tematy.
4 moduły tematyczne

Szpital
Karty o związane z tematyką szpitalną, pomogą nie tylko w rozmowie na temat pobytu w szpitalu, lecz także procedur medycznych - diagnosstycznych i terapeutycznych, które będa wykonywane.

Emocje
Choroba i niepełnosprawność to nie tylko aspekty fizyczne, ale też trudne emocje, które się z nią wiążą. Choć dzieci nie zawsze to okazują, to również im towarzyszą różnorodne, trudne emocje związane z chorobą. W rozmowach na temat emocji dziecka i rodzica w chorobie pomogą również te karty.

Sytuacje codzienne
Choroba i niepełnosprawność jest nierozłącznym towarzyszem dziecka również w życiu codziennym Ten moduł pomoże w rozmowach na temat ograniczeń, codziennych nawyków, czy przyjmowanych leków.

Relacje społeczne
Relacje społeczne w chorobie, czy niepełnosprawności mogą być trudne, szczególnie dla najmłodszych. Umiejętność radzenia sobie w takich momentach buduje w dziecku poczucie sprawczości i pewność siebie.

Weź udział w ankiecie!
Weź udział w naszej ankiecie i pomóż nam lepiej odpowiadać na potrzeby rodziców. Twoje odpowiedzi będą miały realny wpływ na zakres tematyczny kart - Jak rozmawiać z dzieckiem o chorobie i niepełnosprawności?
Warsztaty
W październiku 2024 odbyły się 2 dniowe warsztaty partcypacyjne – Jak rozmawiać z dzieckiem o chorobie i niepełnosprawności. W warsztatach wzięli udział zarówno specjaliści – psycholog i psychopedagożka, pacjenci z doświadczeniem choroby, dzieci i rodzice.
Warsztaty zrealizowano w ramach minigrantu z projektu WOW w NGO finansowanego ze środków NIW – CRSO w ramach Korpusu Solidarności.
Kolejne warsztaty odbędą się w maju 2025 roku. Jeśli chcesz wziąć w nich udział skontaktuj się z joanna.twardak@ludzieimedycyna.pl
Nasza praca nad tym projektem



Materiały dodatkowe

Webinar
Webinar zrealizowany przez Fundacją Dzieciom „Zdążyć z pomocą” - Oswoić chorobę - jak świadomie wspierać dziecko w chorobie i niepełnosprawności i dlaczego jest to tak ważne?

Projekt „Źródła”
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus

Projekt „Źródła”
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus