Baner do projektu Oswoić chorobę - ikona przedstawia dziecko, które prowadzi na smyczy potworka

Oswoić
chorobę

Oswoić
chorobę

Wsparcie dla dzieci z chorobami przewlekłymi i ich rodziców. 

Wsparcie dla rodziców

Choroba przewlekła dziecka to nie wyrok. Nie musi również oznaczać, rezygnacji z marzeń o szczęśliwym życiu rodzinnym. By móc pomagać dziecku, trzeba jednak zadbać o swoje emocje i potrzeby. Zaakceptować sytuację oraz to, że nie wszystko, będzie takie, jak planowaliśmy. Chcemy wspierać Was drodzy rodzice w tym procesie i staraniach o lepsze życie waszych dzieci z chorobami przewlekłymi.

Poradnik - Komunikacja z dzieckiem w chorobie

Poradnik jest to „koło ratunkowe” dla rodziców, które:

  • pokazuje, jak prowadzić szczere i otwarte rozmowy z dzieckiem o chorobie, diagnostyce i leczeniu,
  • pomaga zrozumieć emocje dziecka i ułatwia wyrażanie własnych uczuć,
  • zawiera praktyczne informacje o dostępnych formach wsparcia systemowego.
Ikona przedstawia rodziców, którzy starają się wspierać swoje dziecko w chorobie

Narzędziowniki

Uzupełnieniem do poradnika będą dwa narzędziowniki: 

  • narzędzia do regulacji emocji dla Rodziców – który pomoże zadbać o emocje w różnych, trudnych momentach,
  • rozwiązania systemowe dla Rodziców dzieci z chorobami przewlekłymi – tutaj znajdziecie praktyczne informacje, gdzie można zwrócić się o darmowe wsparcie.

Jak zadbać o emocje?

Opieka nad chorym dzieckiem to ogromne wyzwanie dla Rodziców. Stres, strach, lęk czy niepewność to tylko część trudnych emocji z jakimi musi zmagać się rodzić. By móc efektywnie dbać i wspierać swoje dziecko w chorobie, musi zadbać o siebie w swoje emocje. W tym celu powstały Narzędzia do regulacji emocji Rodziców – opracowane z psycholożką, zajmującą się stresem i metodami jego redukcji.
W tym narzędziowniku znajdziedzcie konkretne wskazówki i techniki radzenia sobie ze stresem.


Praktyczne wskazówki

Narzędziownik – Rozwiązania systemowe dla Rodziców dzieci z chorobami przewlekłymi – to zbiór praktycznych informacji dotyczących wsparcia oferowanego przez instytucje i ośrodki pomocowe. Znajdziecie tu wskazówki dotyczące:

  • opieki wytchnieniowej,
  • darmowego wsparcie psychologicznego.
  • telefonów zaufania,
  • Praw małego pacjenta,
  • Praw Rodziców chorego dziecka.

Karty - jak rozmawiać z dzieckiem o chorobie i niepełnosprawności

Karty pomogą rodzicom w rozmowach z dziećmi w wieku 3-7 lat o chorobach i/lub niepełnosprawności. Karty będą podzielone na cztery moduły tematyczne: szpital, życie codzienne, emocje i relacje społeczne. Karty opracowywane się w Partnerstwie – Fundacja Dzieciom „Zdążyć z pomocą” oraz Fundacją O emocjach.
Pomogą rodzicom w rozmowach dotyczących między innymi:

  • pobytu w szpitalu i planowanych procedurach medycznych,
  • emocji z którymi mierzy się mały pacjent w trudnych momentach,
  • codziennego funkcjonowania w chorobie np. przyjmowania leków, diecie itd.,
  • relacjach z innymi dziećmi, które mogą być trudne z powodu np. odrzucenia.

Dla kogo?

Rodzice dzieci z chorobami przewlekłymi

Choroba przewlekła stawia wiele wyzwań przed dzieckiem. Karty pomogą rodzicom w rozmowach o leczeniu, czekających dziecko zabiegach, przyjmowanych lekach, lub diecie. Dzięki temu, dziecku łatwiej będzie zrozumieć, co dzieje się z jego ciałem i jak może aktywnie uczestniczyć w procesie leczenia.

Rodzice dzieci z niepełnosprawnościami

Niepełnosprawność dziecka może wynikać z różnych przyczyn i wiąże się z pewnymi ograniczeniami ciała. Korzystając z kart, rodzice, będą mogli wytłumaczyć najmłodszym, co dzieje się z ich ciałem, co wspólnie mogą zrobić, by pomóc ciału.

Dlaczego warto skorzystać z kart?

Obraz przedstawiający dziecko do Pomagają zrozumieć procesy leczenia

Pomagają zrozumieć procesy leczenia

Obraz dziecka pomiędzy dłońmi

Zwiększają poczucia bezpieczeństwa i sprawczości u dzieci

Obraz rodzica rozmawiającego z dzieckiem

Ułatwiają rodzicom rozmowę na trudne tematy.

4 moduły tematyczne

Ikonka przedstawiająca szpital

Szpital

Karty o związane z tematyką szpitalną, pomogą nie tylko w rozmowie na temat pobytu w szpitalu, lecz także procedur medycznych - diagnosstycznych i terapeutycznych, które będa wykonywane.

Ikonka dziecka, którego emocje pokazane są w chmurkach

Emocje

Choroba i niepełnosprawność to nie tylko aspekty fizyczne, ale też trudne emocje, które się z nią wiążą. Choć dzieci nie zawsze to okazują, to również im towarzyszą różnorodne, trudne emocje związane z chorobą. W rozmowach na temat emocji dziecka i rodzica w chorobie pomogą również te karty.

Ikonka rodzica z dzieckiem

Sytuacje codzienne

Choroba i niepełnosprawność jest nierozłącznym towarzyszem dziecka również w życiu codziennym Ten moduł pomoże w rozmowach na temat ograniczeń, codziennych nawyków, czy przyjmowanych leków.

Karty związane z tematyką relacji społecznych

Relacje społeczne

Relacje społeczne w chorobie, czy niepełnosprawności mogą być trudne, szczególnie dla najmłodszych. Umiejętność radzenia sobie w takich momentach buduje w dziecku poczucie sprawczości i pewność siebie.

Ikonka przedstawiająca ucho do Weź udział w ankiecie dotyczacej zakresu tematycznego kart

Weź udział w ankiecie!

Weź udział w naszej ankiecie i pomóż nam lepiej odpowiadać na potrzeby rodziców. Twoje odpowiedzi będą miały realny wpływ na zakres tematyczny kart - Jak rozmawiać z dzieckiem o chorobie i niepełnosprawności?

Warsztaty

W październiku 2024 odbyły się 2 dniowe warsztaty partcypacyjne – Jak rozmawiać z dzieckiem o chorobie i niepełnosprawności. W warsztatach wzięli udział zarówno specjaliści – psycholog i psychopedagożka, pacjenci z doświadczeniem choroby, dzieci i rodzice.
Warsztaty zrealizowano w ramach minigrantu z projektu WOW w NGO finansowanego ze środków NIW – CRSO w ramach Korpusu Solidarności.

Kolejne warsztaty odbędą się w maju 2025 roku. Jeśli chcesz wziąć w nich udział skontaktuj się z joanna.twardak@ludzieimedycyna.pl

Nasza praca nad tym projektem