Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją przypada 23. lutego.
Depresja to choroba, która dotyka miliony ludzi na całym świecie, niezależnie od wieku, płci czy statusu społecznego. Zdarza się, że jest niewidoczna, ale jej ciężar dla osób chorujących i bliskich tych osób może być przytłaczający.
Czy wiesz, że:
- depresja jest jednym z najczęściej diagnozowanych zaburzeń psychicznych na świecie,
- może objawiać się nie tylko smutkiem, ale też bezsennością, zmęczeniem, brakiem energii czy utratą zainteresowań,
- wsparcie bliskich i profesjonalna pomoc to klucz do wyjścia z tej choroby.

Narodowy Fundusz Zdrowia na stronie https://ezdrowie.gov.pl podaje, że w Polsce na depresję choruje ok. 1,2 mln osób.
Dane NFZ wskazują, że świadczenia związanego z udzieleniem pacjentowi z rozpoznaniem depresji udzielano najczęściej osobom w wieku 65-74 lata. Refundowane leki przeciwdepresyjne (stosowane w depresji, ale również innych zaburzeniach psychicznych) wykupiło w 2023 r. około 1,7 mln osób i było to o 83% więcej niż w 2013 r.
Wartość refundacji tych leków wyniosła w 2023 r. 241 mln zł. Uwagę zwraca przede wszystkim fakt, że rośnie liczba pacjentów poniżej 18. r.ż, które zrealizowały receptę na refundowane leki przeciwdepresyjne.
Aby zdiagnozować depresję należy udać się do specjalisty, najlepiej lekarza psychiatry. Pierwszego rozpoznania może dokonać także lekarz pierwszego kontaktu, który może także przepisać leki. W Polsce leczenie w szpitalu psychiatrycznym, także przyjęcie na oddział jest darmowe. Nie trzeba posiadać dostępu do ubezpieczenia zdrowotnego. Konstytucja gwarantuje prawo do ochrony zdrowia. W szczególny sposób odnosi się to do osób z zaburzeniami psychicznymi, czyli m.in. z depresją. Dlatego też pacjenci, którzy się zmagają z zaburzeniami o podłożu psychicznym, a nie są objęci ubezpieczeniem zdrowotnym, mogą bez opłat korzystać ze świadczeń zdrowotnych w zakresie psychiatrycznej opieki zdrowotnej.
Leki? Bać się czy nie bać?
Pamiętajcie, że udając się do lekarza (pierwszego kontaktu czy specjalisty-psychiatry) może się okazać, że niezbędne jest włączenie leków.
Lekarz przepisując nam lek przeprowadzi z nami pogłębiony wywiad i będzie starał się dobrać taki lek, który może nam pomóc. Przy tych szczególnych lekach (potocznie nazywanych antydepresantami) należy pamiętać, że ich działanie nie jest natychmiastowe i wymaga czasu. Aby przekonać się o działaniu leków antydepresyjnych szacuje się, że potrzeba od 4 do 6 tygodni.
Organizm musi się przyzwyczaić do danego leku i zacząć z nim “współpracować”. Na początku można czuć się ospale, można mieć zawroty głowy. Pamiętajcie o tym, by czytać ulotki lub w razie niepokojących objawów skontaktować się z lekarzem/pielęgniarką POZ lub najbliższą Izbą Przyjęć. Warto wspomnieć naszym bliskim, że zaczynamy stosować dany lek, wtedy też my jako pacjenci czujemy się bezpieczniej.
Pamiętajmy, że każdy lek wchodzi w interakcje z innymi lekami czy alkoholem.

W dalszej kolejności przy leczeniu depresji należy pamiętać o TERAPII.
Dlaczego to takie ważne?
Terapia odgrywa kluczową rolę w leczeniu depresji. Przede wszystkim zapewnia wsparcie emocjonalne, jest narzędziem do radzenia sobie z trudnościami oraz umożliwia zrozumienie źródeł problemów.
Terapia to przede wszystkim miejsce, gdzie pacjent może otwarcie mówić o swoich uczuciach, bez obawy przed oceną. Daje możliwość przepracowania trudnych doświadczeń we wspierającym środowisku.
Jeśli czujesz:
- że masz problemy ze snem,
- że nie masz ochoty jeść,
- smutek lub przygnębienie,
- myśli samobójcze lub chęć okaleczania się.
Nie zwlekaj, zwróć się po pomoc:
- do bliskich,
- do specjalistów,
- udaj się na Izbę Przyjęć do Szpitala.

Kiedy Ty lub Twój bliski zgłasza myśli samobójcze dzwoń pod numer 112 lub udaj się na Izbę Przyjęć do najbliższego szpitala.
Więcej o procedurach przyjęcia do szpitala psychiatrycznego znajdziesz pod linkiem:
https://pacjent.gov.pl/archiwum/2019/znajdz-szpital-psychiatryczny-i-rzecznika
Mapa szpitali zajmujących się leczeniem psychiatrycznym w ramach NFZ znajduje się w linku poniżej:
https://szkolpacjent.ezdrowie.gov.pl/system-opieki-zdrowotnej/szpitale-psychiatryczne-i-rzecznicy
Wsparcie dla osób w kryzysie lub bliskich tych osób znajdziesz także pod numerami telefonu:
116123 (dorośli) – działa całodobowo
116111 (dzieci) – działa całodobowo
800 70 2222 – Linia wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego
800 12 12 12 – Całodobowy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka
22 594 91 00 – Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji
(czynny w każdą środę i czwartek od 17:00 do 19:00)

Polecana literatura:
Mate Gabor, Kiedy ciało mówi nie
Fritz Riemann, Oblicza lęku, Skąd się bierze i jak sobie z nim radzić
Mark Wolynn, Nie zaczęło się od Ciebie
Ewelina Rędzia-Woźniak